PERCENTATGES DESCOMPTES REBAIXES I OFERTES AUGMENTS
% aquest és el símbol del tant per cent EL 50 % VOL DIR 50 DE CADA 100 50 100 % aquest és el símbol del tant per cent
30 100 25 100 40 100
Els percentatges també els poden expressar en forma de decimal 25 0,25 100 60 0,60 100
Per calcular-ho podem dividir entre 2 EL 50 % ÉS LA MEITAT 50 % = 50/100 = ½ = 0,50 Per calcular-ho podem dividir entre 2
EL 20 % ÉS LA CINQUENA PART 20 % = 20 /100 = 1/5 = 0,20
EL 25 % ÉS LA QUARTA PART 25 % = 25/100 = 1/4 = 0,25
EL 10% ÉS LA DÈCIMA PART 10% = 10/100 = 1/10 = 0,10
EL 40 ! NOMÉS CAL DIVIDIR PER 10 ! ÉS MOLT FÀCIL DE CALCULAR ! De les 400 peres que han portar per fer els esmorzars amb fruita, un 10% han sortit podrides. Quantes peres han sortit podrides? 100 ..... 10 HEM DE MULTIPLICAR PER 10 I DIVIDIR PER 100 400 ..... ? 400 X 10 = 4000 40 ! 4000 100 NOMÉS CAL DIVIDIR PER 10 !
COM ES CALCULA EL TANT PER CENT ? Fracció d’una quantitat 50 % de 200 50 / 100 de 200 MULTIPLIQUEM 50 X 200 I DIVIDIM EL RESULTAT PER 100 50 X 200 = 10.000 10.000 : 100 = 100 50 % de 200 50 / 100 de 200 DIVIDIM 200 ENTRE 10O I MULTIPLIQUEM PER 50 200 : 100 = 2 2 x 50 = 100
COM ES CALCULA EL % d’una quantitat COM ES CALCULA EL % d’una quantitat? Quant em costarà un mòbil que val 200€ si està rebaixat el 50%? AMB REGLA DE 3 50 % de 200 De 100, ens rebaixen 50 100 ........ 50 De 200, ens rebaixaran... ? 200......... ? MULTIPLIQUEM 200 x 50 I DIVIDIM EL RESULTAT PER 100 50 X 200 = 10.000 10.000 : 100 = 100 ? = 100 TAMBÉ ES POT FER MULTIPLICANT PER L’EXPRESSIÓ DECIMAL 50% = 50/100 = 0,50 200 X 0,50 = 100 I COM QUE EL 50% ÉS LA MEITAT, TAMBÉ ES POT CALCULAR DIVIDINT ENTRE 2 200 : 2 = 100
DESCOMPTES SI UN JERSEI VAL 30 € I EM FAN UN 20% DE DESCOMPTE, QUANT HAURÉ DE PAGAR? a) Calculant el que em descompten i restant Si de cada 100€ em descompten 20€, de 30€ em descomptaran... 100 ..... 20 ?= 30 X 20 / 100 ? = 600 / 100 ? = 6 € 30 ....... ? Em descompten 6 € ... Hauré de pagar 30 € – 6 € = 24 € b) Calculant el que pago Si em descompten 20€, de cada 100€ pago 80€, de 30€ en pagaré... 100 ..... 80 X= 80 . 30 / 100 X= 2400 / 100 X= 24 € 30 ..... X Hauré de pagar 24€ També es pot fer amb la calculadora, tal com ho hem treballat a classe.
Com que ens rebaixen 50 € el mòbil ens costarà 200 € - 50 € = 150 € Quant ens costarà un mòbil que val 200€ si està rebaixat el 25%? Hem de calcular el 25% de 200 AMB LA REGLA DE 3 100 ......... 25 MULTIPLIQUEM 25 x 200 I DIVIDIM EL RESULTAT PER 100 200 ......... ? ? = 25 x 200 / 100 ? = 5000 /100 ? = 50 € TAMBÉ ES POT FER MULTIPLICANT PER L’EXPRESSIÓ DECIMAL 25% = 25/100 = 0,25 200 x 0,25 = 50 I COM QUE 25% ÉS ¼ DE 100, TAMBÉ ÉS POT DIVIDIR ENTRE 4 200 : 4 = 50 Com que ens rebaixen 50 € el mòbil ens costarà 200 € - 50 € = 150 €
Quant valdrà ara...? I SI EL DESCOMPTE FOS DEL ... ELS PANTALONS VALIEN 200€ LES SABATILLES ESPORTIVES VALIEN 100€ LA MALETA AMB RODES VALIA 800€ LA GORRA VALIA 15€ LA CAÇADORA DE PELL VALIA 300€ I SI EL DESCOMPTE FOS DEL ...
LES OFERTES SI AGAFO 3 AMPOLLES I NOMÉS EN PAGO 2! EM DECOMPTEN 1/3 ÉS A DIR EL 33,3%
LA SEGONA UNITAT A MEITAT DE PREU SI DE LA SEGONA AMPOLLA NOMÉS EN PAGO LA MEITAT, EM DESCOMPTEN ¼ DEL TOTAL, ÉS A DIR EL 25% !
ELS AUGMENTS SI VAL 30 € I S’HI HA D’AFEGIR EL 21 % D’IVA, QUANT HAURÉ DE PAGAR? Calculant el 21 % de 30 i sumant (afegint) el resultat a 30€ 100 ..... 21 ? = 30 . 21 /100 ? = 630 / 100 ?= 6,30 € 30 ....... ? Hi hauré d’afegir 6,30 € ... Hauré de pagar 30€ + 6,30€ = 36,30€ Calculant el que pago Si he d’afegir el 21 %, per cada 100€ pago 121 €. Per tant de 30€ en pagaré... 100 ..... 121 ? = 121 x 30 / 100 ? = 3.630 / 100 ? = 36,30 € 30 ...... ? Hauré de pagar 35,40 €
QUIN PERCENTATGE ÉS? A classe som 18 alumnes, dels quals 12 són nenes i 6 són nens. Quin percentatge de nens hi ha? I de nenes? En aquest cas hem de buscar el %. Ho farem així: Les dues magnituds són: alumnes i % El 100% son tots els alumnes, és a dir 18. Si 18 alumnes és el 100%, 6 alumnes serà... Alumnes % 18 .............. 100 ? = 6 x 100 / 18 ? = 600 /18 ? = 33,33 % són nens 6 .............. ? Si 18 alumnes és el 100%, 12 alumnes serà... 18 ............ 100 ?= 12 x 100 / 18 ? = 1200 / 18 ? = 66,66 % són nenes 12 ............ ? Atenció, si sumem 66,66 % + 33,33 % dóna 99, 99% .... 100%