COM CALCULAR EL COST DE LES COSES

Slides:



Advertisements
Presentaciones similares
i les seves característiques
Advertisements

ENERGIA Energia és allò capaç de transformar la matèria.
PROPORCIONALITAT 1 Funciona amb “clics”.
Les amistats estan fetes de trossets....
LA MEVA VIDA!!! MARC MARTÍNEZ.
Llengua Catalana i Literatura 5è B de Les roques blaves
Pràctiques de Psicopedagogia a Londres
CATECISME de la Conferència Episcopal Espanyola Jesús és el Senyor.
XXIII OLIMPìADA MATEMÀTICA 2012
OLIMPIADA MATEMÀTICA 2008 FASE PROVINCIAL PROVA INDIVIDUAL
Música d’ Advent A. Pärt Déu és amb nosaltres QUARTA SETMANA D’ADVENT.
“Els Diumenges de la …”.
26 de l’any Regina Escoltant “Converteix-te, Jerusalem” de Narcís Casanoves, sentim-nos Església “santa i pecadora”
Tema 2. DIVISIBILITAT.
LES MESURES.
PROJECTES: UN LLARG CAMÍ…
LA MENTIDA DESCOBERTA.
CLAUDE MONET Obres clàssiques de pintura acompanyades
Les fraccions Sisè B curs
Problemes prova individual
SIGUEM SOSTENIBLES.
Resolució de problemes algebraics
Problemes prova individual
RODOLINS DEL BOSC 2nA.
Taller SOBRE l’aigua: L'inventor gota.
Problema En un concurs, els diners que es guanyen són inversament proporcionals al nombre d’errades comeses. Un concursant amb 6 errades ha guanyat 900.
Les cadires i les butaques
Una forma fàcil d'obtenir algunes fórmules
OLIMPIADA MATEMÀTICA 2009 FASE PROVINCIAL PROVA INDIVIDUAL
Aprenem a ser mestres.
Expressions de lloc.
LA MESURA Mesurar és determinar quantes vegades cap una unitat en allò que es mesura.
PREGUEM: Pare, Perdó per les coses que he fet malament,
EL TAURÓ QUE ES VA ENAMORAR
TRIGONOMETRIA Conceptes bàsics: Triangle (tres costats i tres angles)
QUÈ LI FALTA A AQUEST COTXE? CEIP Marian Aguiló 4 anys A
Cançó de Sant Nicolau 4 de Desembre del 2009.
Problema dels camins.
Classificarem la prova en 3 categories:
Com podem calcular el percentatge d’un nombre?
ENFUNDA’T JOSEP MARIA RIERA NOA MARTÍN ROBERT TORRES ZOUBAIR GUETTAF
La vida és un do de Déu i un servei als altres
DIADA DE LA PAU A SJO.
OLIMPIADA MATEMÀTICA 2010 FASE PROVINCIAL PROVA INDIVIDUAL
Els Políedres.
CONCURS.
Repàs control matemàtiques
LES FRACCIONS.
Passar d’un tipus de representació a una altra
Repàs control matemàtiques
EL GAT LLAMPEC VISITA ALS ALUMNES DE CICLE MITJÀ
QUARTA SETMANA DE QUARESMA
Problemes que es poden resoldre amb equacions
Tutorial com canviar color i paisatge
PERDONEU-NOS, SENYOR ! Jesús ens descobreix el goig de retrobar l’amistat amb Déu el nostre Pare Amb nosaltres 2-8.
ELS NENS I NENES DE P4 TREBALLEM EL PROJECTE DELS MONSTRES
Lingua e cultura catalana Unitat 4: habitatge i l’entorn
QUAN FAS EQUIP, ETS FAN ÀSTIC!
Les fraccions Sisè B curs
Classificarem la prova en 3 categories:
Ajuda'm a fer silenci, Senyor,
Observa aquesta balança i mira quins canvis hi fem
Els “trapicheos” d’uns quants socialistes al nostre poble Palau-solità i Plegamans $
TEMA 7. COMPRES, VENDES I EXISTÈNCIES
PERCENTATGES DESCOMPTES REBAIXES I OFERTES AUGMENTS
AQUESTA QUARESMA TU POTS SER MÉS!
CELEBRACIÓ DEL DIA DE LA PAU.
Preferències.
CONTE LA FADA EMPATIA VISITA UNA ESCOLA.
CABREM TOTS AL GIMNÀS?.
Transcripción de la presentación:

COM CALCULAR EL COST DE LES COSES Si sabem quant val una unitat Si sabem quant val una quantitat Si comprem més de la unitat Si comprem menys de la unitat

Producte Preu que costa la unitat Quantitat que compro de la unitat Operació que he de fer Resultat

SI SABEM QUANT VAL UNA UNITAT Un bolígraf val 2,35 € Quant valen 5 bolígrafs? Com sabem quant val un bolígraf multipliquem el preu d’un bolígraf per 5 2,35 € x 5 = 11,75 €

SI SABEM QUANT VAL UNA QUANTITAT Quant em costaran 8 bolígrafs? Sis bolígrafs m’han costat 9 € Quant em costaran 8 bolígrafs? Primer he de saber quant val 1 bolígraf repartint els 9 euros entre els 6 bolígrafs 9 : 6 = 1,5 € cada bolígraf Després he de multiplicar el preu d’un bolígraf per 8 1,5 € x 8 = 12 €

SI COMPREM LA UNITAT SI COMPREM MÉS O MENYS DE LA UNITAT Un Kg de taronges val 1,85 € Quant val 1 Kg? Quant valen 3 Kg? Quant valen 750 g (0,750 Kg)? 1000 g = 1 Kg 750 g = 0,750 kg En tots els casos he de multiplicar el preu del Kg per la quantitat de Kg que compro 1,85 € x 1Kg = 1,85 € ( el que val la unitat) 1,85 € x 3 Kg = 5,55 € (més del que val la unitat) 1,85 € x 0,750 kg = 1, 38 € (menys del que val la unitat)

PRACTIQUEM Preu Unitat Quantitat Operació Resultat Llaminadures Producte Preu Unitat Quantitat Operació Resultat Llaminadures Pastanagues Terreny Polseres Pernil Menjar mascota

Quant em costaran 300g (0,300 Kg)? Llaminadures naturals a 9 € el Kg Quant em costaran 300g (0,300 Kg)? 9 € x 0,300 kg = 2,70 € Pastanagues a 1,20 € Kg Quant em costaran 850 g (0,850) Kg? 1,20 € x 0,850 kg = 1,02 €

He fet 3 polseres i m’he gastat 1,50 € en material. És el meu aniversari i vull regalar una polsera a cadascun dels 11 amics i amigues que vindran a la meva festa. Quant em costaran les 12 polseres? Primer he de calcular quant m’ha costat cada polsera dividint 1,50 € entre 3 1,50 € : 3 = 0,50 € Després he de multiplicar el que costa cada polsera (0,50 €) per les polseres que vull fer (11) 0,50 x 11 = 5,50 €

Quant val un quart de quilo (0,250 Kg)? Un Kg de pernil val 22,50 € Quant valen 150 g (0,150 Kg)? Quant val un quart de quilo (0,250 Kg)? 1000 g = 1 Kg 150 g = 0,150 Kg 250 g = 0, 250 Kg He de multiplicar el preu del Kg per la quantitat que compro 22,50 € x 0,150 Kg = 3,37€ 22,50 x 0,250 Kg = 5,62 €

Jo he agafat una bossa que pesava 2,5 Kg. He de multiplicar 3,75 € x 2,5 Kg = 9,375€ He anat a comprar menjar per a la meva mascota en un lloc que el venen a granel. El Kg del menjar valia 3,75 € . Jo he agafat una bossa que pesava 2,5 Kg. Quant he hagut de pagar?

Després multiplico el resultat pel preu de cada m2 Degut a un cop de vent la porta del menjador de casa ha petat i s’ha trencat el vidre. La mare ha trucat al vidrier per demanar-li pressupost per canviar-lo. El vidrier li ha demanat la mida. Jo he ajudat la mare a prendre les mides i resulta que el vidre fa 0,50 m x 1,75 m. El vidrier diu que cada m2 d’aquest vidre val aproximadament uns 60 €. I amb la mare hem calculat què ens costaria aproximadament canviar-lo. Quant ens costarà? Què he necessitat per calcular-ho, el perímetre o la superfície? Primer calculem la superfície del vidre que té forma de rectangle A = b x a A = 0,50 m x 1,75 m A= 0, 875 m2 Després multiplico el resultat pel preu de cada m2 0, 875 m2 x 60 € = 52, 5 €

Quant costarà? Terreny a Garrofers, 28 Llorenç del Penedès 15 m façana x 50 de fons Preu: 210 euros el metre quadrat 210 € / m2 Quant costarà? Hem de calcular la superfície del terreny ( quants m2 té) i multiplicar el resultat pel preu del m2 . Com que el terreny té forma de rectangle A = b x a; A = 15 m x 50 m; A = 750 m2 Per cal cular el preu multipliquem els m 2 pel què costa cada m2 Preu : 750 m2 x 210 € = 157.500 €