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Plan de lec ț ie Litere L331 Fr-Sp Grecu G. Alina- Mădălina.

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1 Plan de lec ț ie Litere L331 Fr-Sp Grecu G. Alina- Mădălina

2 Data : 04.12.2015 Unitatea : Liceul Teoretic „Dimitrie Cantemir”, Iai Clasa : a X-a Număr elevi : 24 Profesor : Grecu G. Alina - Mădălina Proiect de lecie Obiectul : Limba spaniolă Timp : 50 minute Unitatea de învăare : SER y ESTAR Subiectul : El uso de SER y ESTAR Tipul leciei : mixtă Limba : limba spaniolă Competene generale : Folosirea corectă a celor două verbe i utilizarea corectă a acestora în diferire situaii Nivel general de limbă : B1 – B2 Cuvinte cheie : ser, estar, gramatică, muncă în echipă, conversaie orala, interacionare profesor-elev, fie de lucru;

3 OBIECTIVE OPERAŢIONALE I COMPETENŢE DERIVATE : La finalul lecţiei elevii vor fi capabili să : O1. Să conjuge corect verbele „ser” i „estar” atunci când le utilizează într-o expresie; O2. Să explice înelesul diferit al sintagmelor utilizând atât particula „ser”, cât i particula „estar”; O3. Să utilizeze corect verbul „ser” sau „estar” într-o propoziie; O4. Să explice când utilizăm verbul „ser” i când utilizăm verbul „estar”; O5. Să construiască singuri propoziii cu aceste două verbe; O6. Să folosească corect, atât în vorbirea directă, cât i în cea scrisă aceste două verbe. O7. Să identifice in text diferite expresii cu aceste doua verbe i înelesul diferit al acestora;

4 Strategii didactice : Metode si procedee utilizate : conversaia, interaciune profesor – elev, explicaia, munca în echipă, „tiu/ Vreau să tiu/ Am învăat”; Mijloace didactice : tabla, fie de lucru, manual; Prezentarea leciei : 1. Verificarea cunostinelor elevilor. Conversaie liberă despre noiunile deja tiute; 2. Prezentarea conceptului. Explicarea noiunilor; 3. Aplicaii pe baza cunotinelor asimilate; 4. Întrebări – răspunsuri; 5. Temă pentru acasa.

5 Moment organizatoric : Profesorul intră în sala de clasă i salută elevii. Elevii sunt întrebai de cei abseni. Profesorul notează absenii în catalog. Profesorul verifică tema pe care elevii au avut-o pentru acasa. - profesorul numete elevii; - elevul citeste tema, apoi o scrie la tablă; - colegii corectează greelile, urmată de corectarea finală a profesorului (daca nu s-au semnalat toate greelile); Profesorul face o conversaţie introductivă pentru a prezenta elevilor tema lecţiei. Profesorul le prezintă elevilor obiectivele propuse de acesta pe tot prcursul orei. Profesorul le prezinta elevilor lecia. - mijloace didactice : tabla (profesor), caiet (elevi)

6 Para empezar, podemos afirmar que el verbo „ser” se usa como clasificador. Podemos encontrar : 1.Tanto „ser” como „estar” son verbos con significado completo, quiere decir tiene uso predicativo. 2.SER + sustantivo y palabras equivalentes => tiene uso conflictivo 3.SER + adjectivo/participios (se compara el sujeto con otros posibles para clasificarlo, definirlo o caracterizarlo). 4.SER + participio = pasiva. Pasiva de acción. El verbo „estar” se usa para expresar estados : 1.ESTAR + gerundio (bien/mal y equivalentes) 2.ESTAR + adjetivos/participios. Se compara el sujeto consigo mismo en otros momentos. 3.ESTAR + participio = pasiva. Pasiva de resultado.

7  Usamos el verbo „ser” para :  identificarnos: ¿Quién es.. ? Ejemplo: Buenos días. Soy Santiago Pérez Segura.  expresar origen, nacionalidad: ¿ De dónde es.. ? Ejemplo: ¿De dónde es Mario Vargas Llosa? Es de Perú.  profesión: ¿ Qué eres, es... ? Ejemplo: Soy periodista.  color: ¿ De qué color es... ? Ejemplo: El bolso es negro.  matérial: ¿ De qué es... ? Ejemplo: La camiseta es de algodón 100%.  posesión: ¿ De quién es... ? Ejemplo: Creo que ese coche es de Maribel.  descripción física y de carácter: ¿ Cómo es... ? Ejemplo: Javier es muy guapo y muy simpático.  la fecha: ¿ Qué días es... ? Ejemplo: Hy es viernes, 24.

8  Se usa el verbo „ estar” para :  localizar ¿ Dónde está/n... ? Ejemplo: La camisa está en el armario.  hablar de estados ¿ Cómo está... ? Ejemplo: Javier está enfermo.  expresar una actividad transitoria Ejemplo: El jefe está de viajes.  la fecha ¿ A cúantos estamos...? Ejemplo: Hoy estamos a viernes 24.

9  Algunos adjetivos cambian de significado si se utilizan con ser o estar : ¿ Hasta a que hora está abierta la tienda? Paula me cae fenomenal, es simpatica, tolerante y muy abierta. (sociable, extrovertida) Otros ejemplos de expresiones: Ser despierto = ser listo / Estar despierto = del sueño Ser rojo = de color rojo / Estar rojo = ponerse rojo (de vergüenza) Ser verde = de color rojo / Estar verde = crudo, inmaduro Ser negro = de color negro / Estar negro = nervioso Ser listo = inteligente / Estar listo = preparado

10  Podemos usar ser o estar indistintamente con adjetivos como soltero, casado, divorciado y viudo. Ejemplo: ¿ Tu hermana Carmen es/está soltera? Mi vecina de enfrente es/está viuda.  Adjectivos que se utilizan siempre con ser y estar : SER : feliz, desgraciado, inocente, culpable, lógico, importante, egoísta, inteligente, optimista, mentiroso, romántico, idealista, útil, fiel, honrado, famoso, público, privado, gratuito. ESTAR : bien, mal, contento, animado, dormido, de buen/mal humor, harto, preocupado, lleno, vacío, enamorado, embarazada, muerto, loco, enfermo, preso, prohibido. SER/ESTAR : abierto, cerrado, agarrado, orgulloso, delicado, consciente, aburrido, atento, cansado, despierto, interesado, listo, bueno, malo, molesto, negro, rico, verde, maduro, libre, nuevo, viejo. Nota bene! : Cuando usamos los verbos nuevo y viejo a lado del verbo estar, lo usamos con el sentido de parecer.

11 Moment organizatoric : Profesorul împarte elevilor fie de lucru. Aceste fie conin aplicaii pe baza celor studiate in clasă. Profesorul împarte elevii în grupe de 2 persoane (fiecare elev va fi în echipă cu colegul său de bancă); Timp de lucru : 10 minute. Între timp, profesorul supraveghează elevii i verifică raspunsurile fiecărei grupe; Profesorul ajută elevii dacă sunt în dilemă sau daca au cuvinte necunoscute; La final, fiecare elev citete câte o propoziie. Ceilali colegi intervin daca sunt semnalate greeli;

12 Ejercicios de practica : 1.Subraya la opción correcta (en una de las oraciones son posibles las dos opciones) : a. Vístete ya, Javier, es/está muy tarde. b. ¿Por qué te enciendes un cigarro, no ves que es/está prohibido? c. ¿A qué hora es/está la cena? d. ¿Quién es/está este chico de la tele? e. ¿Qué le pasa a tu mujer? Es/Está preocupada porque su madre no es/está bien de la salud. 2. Completa con el verbo ser o estar en el tiempo adecuado. a.No metas esa blusa en la lavadora, es muy delicada, mejor lávalo a mano. b.No tomes todavía el café está demasiado caliente. c.Vamos niños ¿ estáis listos para empezar el dictado? d. Creo que Lucía es muy madura para tener sólo 14 años.

13 3. Relaciona : a. Compras b. Viaje c. Madera 1. SER DE d. Vacaciones e. Picasso f. Espaldas 2. ESTAR DE g. Buen/mal humor h. Risa i. Rodillas

14 Profesorul verifică, la finalul orei, cunotinele asimilate de elevi. Profesorul pune întrebări, elevii răspund. La final, profesorul le împarte elevilor alte fie de lucru care vor reprezenta tema acestora pentru acasa.

15 Bibliografia : 1. Castro Viudez, Francisca, Aprende gramática y vocabulario, Ed. Sociedad General Española de Librería, S.A., Avda. Valdelaparra, Madrid, 2006 2. Cuco, Constantin, Pedagogie, Ed. Polirom, Iai, 2006 3. Moreno, Concha, Temas de Gramática, Ed. Sociedad General Española de Librería, S.A., Avda. Valdelaparra, Madrid, 2006


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